Om du sett musikvideon till DJ Culture med Pet Shop Boys från 1991 så står Chris Lowe ute på ett fält med en röd/vit-randig mössa och halsduk och ropar Arsenal. Saken är den att Chris alltid varit ett stort Arsenal-fan och då är det inte så konstigt kanske att han tagit till sig låten The Angel (North London Forever) med singer-songwritern Louis Dunford. Låten gavs ut 2022 och den är inte bara tillägnad Islington i norra London, utan även fotbollslaget Arsenal, där den sedan den släpptes spelats på Emirates Stadium under lagets alla hemmamatcher.
När Arsenal så vann Premier League tidigare i våras var det helt enkelt dags att hylla dem med en remix på låten. Här tar Pet Shop Boys och förvandlar den akustiska låten till en mer elektronisk poplåt som absolut låter mer Pet Shop Boys än originalet och det är ju bara en bra sak.
Det är synthkörer och sköna beats som bygger upp det hela och gör den till en vemodig dansversion av låten. En perfekt Pet Shop Boys remix skulle jag säga. När de som sagt får en låt att låta mer som något de själva hade släppt än originalartisten. Det är i min bok helt underbart och ärligt talat allt jag behöver, tack så mycket.
Just nu finns låten bara på Pet Shop Boys YouTube-kanal, men jag hoppas den kommer på Apple Music snart också.
Originalet kan du lyssna på här:




