Idag är det valdag i Sverige.
I mångas ögon ett ödesval som handlar om vi ska ha nazister sittande i regeringen eller inte. Ett för många lätt val. Självklart ska vi inte det. Samtidigt är det ett ovanligt svårt val för många andra, som verkar tycka att populism och lätta lösningar på svåra problem är svaret. Där hatet är viktigare än godheten och anständigheten. Att Sveriges enda problem är minoriteter, utsatta människor eller de som inte är inom normen. Tragiskt.

Apple Music

Inför valdagen släppte Simon Superti tillsammans med Alba August singeln Gul & Blå. En låt om vemod och hopp. Här sjunger de två artisterna om ett land som svalnat, där främlingsfientlighet normaliserats och de mest utsatta får betala. De två vill få oss att förstå att vi kan välja något annat. Något med hjärta. Där vi kan bli vi tillsammans igen istället för bara vi och dom.

Om singeln och samarbetet med Alba berättar Simon:

”Jag har alltid älskat nerven och känslan i Albas uttryck. Det är en känsla som sitter kvar efter man har lyssnat. Precis så är också Gul & Blå. Den handlar om Sverige. Om värme och saknad. Låten talar för sig själv. Lyssna och avgör.”

Resultatet är en fin visa som får oss att stanna upp och tänka till. Det är ömsint och vackert med snygga stråkar och mjuka gitarrer. Över det hela ligger Simon och Albas röster som både ger en kontrast till varandra, men också med tydlig kraft sjunger ut texten för oss. En låt som är högaktuell just idag, men också en låt som kommer leva vidare länge.

Om du gillar att upptäcka ny musik i bloggen får du gärna bli Popmuzik Lover på Patreon. Då stöttar du bloggen och gör det möjligt för fler artister att ha en plattform att synas på.
Become a patron at Patreon!
Apple Music
Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Leave A Reply

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Du som läsare kan bli Popmuzik Lover och stötta bloggens omkostnader så som webbhotell med mera, samt att du ser till att bloggen lever vidare som en  bred och nyfiken musikblogg.

Om du vill tipsa om musik och vara garanterad att jag svarar dig om ditt inskick, kan du välja Patreon-medlemskapet ”Skicka musik till bloggen”. På det viset får du alltid återkoppling om musiken du skickat in, samtidigt som du hjälper du till att stötta bloggen.

Tillsammans hjälps vi åt att göra Popmuzik till en plattform att upptäcka bra musik på utan algoritmer eller AI. 

Tack för ditt stöd. 

Följ popmuzik