Med ett arrangemang som andas 60-tal släpper Flora Summers här singeln Pretty girls. En låt som artisten skrev till sitt yngre jag och för alla som fått känna att man behövs förbättra sig för att duga, att man helt enkelt inte fått känna sig tillräcklig, så som man är.

Följ på Patreon

Låten i sig har som sagt en stänk av hur popmusiken lät på 60-talet med köer och drömliknande arrangemang, som jag tycker är superhärlig. Det blir en lekfullhet över den annars så allvarliga låten och budskapet.

Med singeln får vi första smakprovet från Flora Summers kommande EP Beauty is Pain, som släpps hösten 2026. En EP som utforskar hur det vackra och det smärtsamma ofta går hand i hand i relationer, kärlek och självbild.

Tidigare har du kunnat höra Flora Summers, eller Ida Johansson som hon egentligen heter, i duon Isle of You som du självklart kunnat uppleva här i bloggen. Nu är hon nyexaminerad från Musikmakarna och var 2025 en av två svenska deltagare på Dua Lipas Sunny Hill Songwriting Camp. Det känns som Ida och hennes Flora Summers tar stegen ut i en spännande framtid med sin musik. Självklart är det extra spännande att vara med på resan tillsammans med henne här i bloggen.

Om du gillar att upptäcka ny musik i bloggen får du gärna bli Popmuzik Lover på Patreon. Då stöttar du bloggen och gör det möjligt för fler artister att ha en plattform att synas på.
Become a patron at Patreon!
Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Leave A Reply

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut. 

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm. 
Att bli Patreon kostar endast 50 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det. 
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen. 

Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik