Trion Knivsidan från Eskilstuna gör sig redo att släppa sitt debutalbum till hösten. Detta efter att ha portionerat ut singlar senaste året med debuten Nyfors (jag tänker på dig) i Februari i fjol.
Innan albumet släpps får vi dock singeln Latex som nyligen släpptes. En mörk och suggestiv synthpoplåt där bandet utforska begär och mekaniserad intimitet. Resultatet är fängslande i uppbyggnad och arrangemang. De elektroniska elementen i låten byggs upp tillsammans med ett malande trumkomp som liksom hasande för låten framåt. Till det hela får vi sköna melodier och synthslingor som ändå ger låten ett visst ljus i den mörka produktionen.
Knivsidan bildades 2024 och består av Andreas Horvarth, Stefan Eriksson och Pehr Skjoldhammer som alla tre har en gedigen musikalisk bakgrund från kultbandet Vinterland, samt att de varit ute på spelningar i Europa och Japan för att nämna några av de vägar de olika bandmedlemmarna tagit under karriären.
Nu ligger som sagt fokus på den elektroniska popmusiken och bandet bygger sakta men säkert upp momentum inför debutalbumet.



