I går presenterade Apple sitt kommande operativsystem för iPhone, iPad, Mac, Apple Watch och TV i en strax över en timmes lång reklamfilm.

Följ på Patreon

Fokus för iOS 27 är inte så mycket nytt, utan mer optimeringar i det man ser och det som är under huven. Så för den som hoppades på en hel del nya funktioner och nya appar blev nog rätt så besviken. Men den som vill ha en stabilare upplevelse och att saker ”bara funkar” som det ska, så kommer iOS 27 bli en bra uppdatering. -Visst, lite nytt blir det också i form av mer säkerhet för barnkonton och ett nytag när det gäller Apple Intelligence, som hittills inte fokuserat så mycket på i:et i den ordkombinationen. Men nu kanske det kan bli åka av även för Apple när de fördjupat samarbetet med inga mindre än ärkerivalen Google när de nu bygger upp Apple Intelligence och framförallt Siri från grunden.

Men fokus här i detta inlägg kommer självklart att vara Apple Music. Värdens bästa musiktjänst för den som har en Apple-produkt och det bättre alternativet om man jämför med Spotify, Deezer, Amazon och YouTube Music för både att upptäcka ny musik men också för artisterna själva som här får mer betalat för varje uppspelning och deras musik lyfts fram med ett helt annat fokus.

Det som blir nytt för detta operativsystem är likt resten av uppdateringarna främst förfiningar och förbättringar. Så det kommer inte att vara frågan om direkt många nya funktioner, utan det som vi redan har och ser kommer bara bli bättre.

Låtarna buffrar snabbare och med det startar musiken snabbare när man klickar på play. Något som kommer att märkas både i iPhone och i Apple Watch, vilket jag personligen tycker är en bra sak. Här har Apple Music haft en viss svaghet vad det gäller att starta upp en låt, speciellt om det är lossless. Om det så är några sekunder, så är det ibland att man tycker att ”nu går det lite för långsamt”. Men det ska alltså bli mycket bättre med iOS 27.

Om du har en Apple TV så ska det bli möjligt att även spela upp musik i Hi-Res Lossless med tvOS 27, vid sidan av Lossless. Här behöver man dock ha en förstärkare och högtalare som stöder just Hi-Res Lossless för att man ska få ut fullt av ljudupplevelsen.

Med uppdateringen kommer även en uppdaterad artist- och albumsida som kommer att förbättra den visuella upplevelsen i appen. Bland annat får man en tydlig knapp för att blanda låtar och andra förfiningar. Ska bli spännande att se hur det kommer att se ut i den färdiga produkten sedan.

AutoMix har fått en uppdatering som kommer göra övergångarna mellan låtarna bättre tack vare en uppdatering i algoritmerna för övergångarna och med det får lyssnaren en bättre ljudupplevelse. Det kommer även i fortsättningen gå att köra vanlig crossfade och helt utan övergångar.

En funktion som vi fått ganska nyligen i Apple Music är under fliken Nytt, där du kan hitta sektionerna ”Nytt för veckan” samt ”Nya releaser”. Under dessa sektioner får man upp en tydlig lista över de album och EP:s som nyligen släpps. Perfekt för dig som älskade att bläddra igenom nyhetsfacket i skivaffären för att upptäcka nya utgåvor och releaser på CD. Det är en sektion som jag blivit orimligt kär i och denna sektion fanns även på iTunes för länge sedan. Nu kan jag åter ”bläddra” genom nya album, fast i Apple Music. Det finns en anledning till varför Apple Music främst är för oss som älskar musik.

Som sagt, det är inte direkt så att man ramlar baklänges av nyheter. Men ibland behöver man väl också stanna upp och bara polera på ytan för att kunna se helheten bättre. Det är just det som iOS 27 handlar om denna gång.
Personligen hoppas jag att de kommer hitta en funktion för att flytta fler låtar samtidigt i en spellista i iOS. Det är högst på min lista över saker jag saknar i Apple Music på iPhone.

För dig som har Android, så finns Apple Music även för den plattformen. Så om du vill ha en musiktjänst som inte är Spotify och du inte har en fix idé om att Apple är det värsta som hänt tekniken någonsin för att du inte gillar integritet och kvalité, så finns det möjlighet även för dig att uppleva musik på ett bra sätt. Bra va?

Om du gillar att upptäcka ny musik i bloggen får du gärna bli Popmuzik Lover på Patreon. Då stöttar du bloggen och gör det möjligt för fler artister att ha en plattform att synas på.
Become a patron at Patreon!
Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Leave A Reply

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut. 

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm. 
Att bli Patreon kostar endast 50 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det. 
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen. 

Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik