När det är dags för A*Teens att följa upp Iconic från Melodifestivalen blickar de än en gång mot en svensk popgrupp för inspiration. Denna gång är det nämligen Roxette och den fantastiska låten The Look som tolkas i en ny tappning. Med Per Gessles välsignelse har låten fått en ny text i versen med helt ny melodi och känsla, men när vi kommer till refrängen är den lika ikonisk som på 90-talet.
Det är som många låtar idag. De lånar in passage från äldre låtar och med det skapar de sedan något nytt. Något som bland David Guetta gjort enorma hits med under senaste året. Nu är det alltså A*Teens tur att göra något liknande när de går igenom skivbackarna av klassiska poplåtar från Sverige.
Om singeln berättar bandet i ett pressmeddelande:
”Vi känner oss oerhört stolta över att få släppa You got the look. Vi tycker verkligen att vi tillsammans med producenterna lyckats göra den här låten till vår. Det känns ärligt helt overkligt att vi fått öppna Roxettes skattkista. The Look är ju en av de bästa svenska poplåtarna som någonsin gjorts! Att få hylla det svenska musikundret på det här sättet är väldigt hedrande.”
Per Gessle säger detta om det nya resultatet av hans gamla klassiker:
”Tiden går och popmusik, precis som allt annat, förändras. Jag är glad att A*Teens lyckats göra en modern och pigg version av The Look 38 år efter att den föddes. Smått magiskt!”
För mig känns detta som en given sommarlåt. En hit som kommer fungera riktigt bra i spellistorna på de olika musiktjänsterna. Nytt tillsammans med nostalgi brukar ju vara ett vinnande koncept för alla. I alla fall för mig.



