Adrian Macéus har setts som Billy Elliot på Stockholms Stadsteater och Bert i TV-serien om den kärlekskranka tonåringen. Du kanske hört honom i podden Tonårsliv, som han hade tillsammans med Klara Almström?

Apple Music

Vid sidan av skådespeleri har musiken alltid funnits där för Adrian.
Under åren har han redan hunnit ge ut en knippe låtar – både på svenska och engelska. På senare år har det blivit svenska för denna nyligen 21-år fyllda artist. Startskottet för Adrians karriär på svenska och den stil han har idag kom med Vår första gång, som han framförde i Melodifestivalen i fjol, och efter det har det blivit en hel del singlar i samma stil och känsla. Bland annat Stockholm city, som handlar om den fasad alla bär för att se lyckliga ut i huvudstaden.

Nu är det dags för Adrian att släppa sitt debutalbum Ett Hjärta Utan Adress. Här får vi en personlig skildring av ungdom, vilsenhet och kärlek i hjärtat av Stockholm, som sträcker sig över elva låtar.

Jag kopplade upp mig med Adrian för att låta honom berätta mer om albumet. Det blir ett snack om de nya låtarna och arbetet med dem. Men också om upplevelserna i Melodifestivalen samt om den mobbning han blev utsatt för i skolan och hans engagemang i organisationen Friends idag.

Trevlig titt och tack för att du är här.


Om du gillar att upptäcka ny musik i bloggen får du gärna bli Popmuzik Lover på Patreon. Då stöttar du bloggen och gör det möjligt för fler artister att ha en plattform att synas på.
Become a patron at Patreon!
Apple Music
Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Leave A Reply

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Du som läsare kan bli Popmuzik Lover och stötta bloggens omkostnader så som webbhotell med mera, samt att du ser till att bloggen lever vidare som en  bred och nyfiken musikblogg.

Om du vill tipsa om musik och vara garanterad att jag svarar dig om ditt inskick, kan du välja Patreon-medlemskapet ”Skicka musik till bloggen”. På det viset får du alltid återkoppling om musiken du skickat in, samtidigt som du hjälper du till att stötta bloggen.

Tillsammans hjälps vi åt att göra Popmuzik till en plattform att upptäcka bra musik på utan algoritmer eller AI. 

Tack för ditt stöd. 

Följ popmuzik