David Själin, Elias Kask, Ludvig Alamanos, Romeo Er Melin och Valter Wigren kunde ses av en bred publik när de i vintras var med i årets upplaga av Melodifestivalen som bandet JULIETT. Bidraget som de ställde upp med hette Långt från alla andra och gav killarna en hedrande fjärdeplats i deltävlingen från Sundsvall.
Nu är det dags för den traditionsenliga uppföljaren inför sommaren. Kyss mig heter låten och är en charmig poplåt med en refräng som klistrar sig fast. Den är medryckande och ögonblicklig, vilket gör den till ett givet lyckopiller inför sommarens fester och bandets livespelningar.
Om singeln berättar JULIETT:
“Kyss mig kom till under sensommaren, när vi ville kräma ur det somriga som fortfarande fanns kvar i en. Den handlar om att man är på en hemmafest där någon man tycker om också är. Båda vet att det finns en fling på gång – man är uppenbart kära i varandra, men ingen vågar säga det. Om du kysser mig faller allt på plats.”
Under sommaren åker bandet ut på turné för att möta fansen över hela vårt avlånga land. Så kolla in spelningar i sitt område om du vill möta killarna och deras euforiska pop.


