Det finns något nästan provocerande självsäkert i hur BTS kliver in i sin nya era med singeln SWIM. Där många hade förväntat sig en maximalistisk, hookdriven poplåt väljer gruppen istället att luta sig mot ett mer återhållet nästan svävande uttryck. Produktionen rör sig mellan mjuka synthar och en pulseranderytm som aldrig riktigt exploderar. det är precis det som gör den intressant. Refrängen känns mer som en känsla än ett klimax, något som böljar fram snarare än slår till. Det är inte omedelbart, men det finns en tydlig riktning här: BTS vill inte bara toppa listor de vill förändra hur deras musik upplevs.

Följ på Patreon

Detta är en påminnelse om att BTS inte bara är ett globalt popfenomen. De är artister som förstår värdet av återhållsamhet och hur man använder den för att bygga något ännu större.

Om du gillar att upptäcka ny musik i bloggen får du gärna bli Popmuzik Lover på Patreon. Då stöttar du bloggen och gör det möjligt för fler artister att ha en plattform att synas på.
Become a patron at Patreon!
Följ på Patreon
Share.

Artist (Astian), låtskrivare och deltidsskribent. Men framförallt musikälskare och här för att lyfta andra artister.

Leave A Reply

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Du som läsare kan bli Popmuzik Lover och stötta bloggens omkostnader så som webbhotell med mera, samt att du ser till att bloggen lever vidare som en  bred och nyfiken musikblogg.

Om du vill tipsa om musik och vara garanterad att jag svarar dig om ditt inskick, kan du välja Patreon-medlemskapet ”Skicka musik till bloggen”. På det viset får du alltid återkoppling om musiken du skickat in, samtidigt som du hjälper du till att stötta bloggen.

Tillsammans hjälps vi åt att göra Popmuzik till en plattform att upptäcka bra musik på utan algoritmer eller AI. 

Tack för ditt stöd. 

Följ popmuzik