Om du behöver släcka din törst av synthwavelåtar så har jag bästa hjälpen för dig här i detta inlägg.
Det är nämligen så att Cassetter samarbetar med favoriten Color Theory för att ge oss nostalgisk synthig pop i form av singeln Fall back.

Följ på Patreon

Arrangemanget har ett behagligt mörker över sig samtidigt som det är skönt pulserande. Både basgången och synthslingorna är verkligen sjukt läckra och slungar en tillbaka till 80-talets dansgolv eller futuristiska filmer. Jag blev i alla fall riktigt imponerad av känslan i låten samt arrangemanget.
Med två starka namn inom synthgenren, så är det inte konstigt att detta blev så bra. För detta hade definitivt varit den typ av låt som jag själv satte på repeat när jag växte upp under 80-talet.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Leave A Reply

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut. 

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm. 
Att bli Patreon kostar endast från 25 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det. 
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen. 

Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik