Igår såg jag på veckans avsnitt av serien Drops of God på Apple TV.
En serie om två syskon som ska slåss om ett arv genom att vara bäst på vin. Den ena – Issei Tomine – är redan duktig på vin och kan det mesta om druvor, jordmån och själva drycken. Den andra – Camille Léger – kan inte ens dricka vin när serien inleds.
Nu är vi inne på säsong två och Camille är på ett besök på en nattklubb. I bakgrunden spelas en låt som direkt fångade mitt intresse. När jag skulle Shazama låten så var scenen slut och jag tänkte att jag väntade till eftertexten där låtarna radades upp för att ta reda på vilken låt det var.
Låten som spelades var Mascara av den danska kompositören och musikern Julian Winding. Han har bland annat varit med och gjort musiken till Netflix-serien Copenhagen Cowboy och filmen The Neon Demon.
Låten i sig är tagen från EP:n Celsius från 2020 och leverear skönt dansant ambient techno. Det är definitivt musik som bygger upp stämningen och som både funkar läckert i en bar samt på dansgolvet skulle jag säga. Precis så som den användes i scenen. Först spelades inledningen över barscenen och när de gick över till dansgolvet kickade låten igång och blev mer pulserande. Sjukt läckert och riktigt bra!
Kul när man upptäcker musik så genom serier. Då har musikansvarige för serien (eller filmen) verkligen lyckats hitta den där perfekta låten som sätter stämningen i scenen och som man själv sedan vill lyssna på igen och igen.
-Har du upptäckt någon låt i bakgrunden i en serie eller film som du känt att du måste leta upp efteråt och lyssna på?


