Vilhelm Buchaus inledde året med att släppa singeln Caroline, som var första smakprovet från artisten efter debutalbumet Shades of Blue.
Likt i fjol tar han också steget via Melodifestivalen för att nå ut till publiken. Då hette låten I’m yours, i år står han på scenen med bidraget Hearts don’t lie.

Följ på Patreon

Här bjuder Vilhelm oss på en arenadoftande låt, som inleds emotionellt och avskalat innan den sakta men säkert bygger upp sig till något så mycket mer storslaget. Det är tunga trummor och episka synthar. För mig var det kärlek vid första lyssningen.

Hearts don’t lie är skriven av sångaren tillsammans med Isa Molin och David Zandén där båda i en relation känner att den är på väg att ta slut – men ingen vågar ta första steget att erkänna det.

“Jag har varit i den där känslan själv och för mig handlar den om den sista ljusglimten innan något slocknar. Det är vackert och sorgligt på samma gång.

Jag gillar att skriva om de där ögonblicken där man nästan håller andan. Jag fastnade för dynamiken mellan två personer som vet, men inte säger något. Det gav så mycket att jobba med i både text och melodi. Det är en av de låtar jag är mest stolt över som låtskrivare.”

Jag kopplade upp mig med Vilhelm mellan repen i Sundsvall för att låta honom berätta mer om låten och bakgrunden till den. Du ser intervjun i Popmuzik TV här nedan.


Om du gillar att upptäcka ny musik i bloggen får du gärna bli Popmuzik Lover på Patreon. Då stöttar du bloggen och gör det möjligt för fler artister att ha en plattform att synas på.
Become a patron at Patreon!
Patreoninskick
Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Leave A Reply

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Du som läsare kan bli Popmuzik Lover och stötta bloggens omkostnader så som webbhotell med mera, samt att du ser till att bloggen lever vidare som en  bred och nyfiken musikblogg.

Om du vill tipsa om musik och vara garanterad att jag svarar dig om ditt inskick, kan du välja Patreon-medlemskapet ”Skicka musik till bloggen”. På det viset får du alltid återkoppling om musiken du skickat in, samtidigt som du hjälper du till att stötta bloggen.

Tillsammans hjälps vi åt att göra Popmuzik till en plattform att upptäcka bra musik på utan algoritmer eller AI. 

Tack för ditt stöd. 

Följ popmuzik