Om du tänker att handla MP3-filer tillhör det förgångna så ska du nog tänka om. För det visar sig att iTunes fortfarande är en plattform att räkna med och som faktiskt kan påverka försäljningslistorna.

Mer Musik

Enligt en rapport från Bloomberg så är 80% av de som köper musik på iTunes idag inte användare av Apple Music. Det betyder inte att de inte har en streamingtjänst, men de har just inte Apples streamingtjänst. Vilket är spännande då iTunes och Apple Music är väldigt integrerade i varandra. Både att du kan länka dig från Apple Music till iTunes och att det du köper i iTunes kan användas i spellistor och annat i Apple Music.

Samtidigt börjar ju pendeln slå tillbaka mot streaming. Det är många i främst Gen Z som helt enkelt väljer bort streaming till förmån för fysiskt media eller köpta MP3-filer. (Eller MP4 som egentligen är fallet med iTunes).
Det beteendet förstärks av att 50% av de som köper musiken via iTunes idag började göra det EFTER att Apple Music lanserades. Så alltså under de senaste tio åren när streaming mer eller mindre blivit normen. Det skulle kunna betyda att en stor del av dessa 80% som köper via iTunes och inte har Apple Music heller inte har Spotify, YouTube Music eller någon annan streamingtjänst.
Till det ska det också tilläggas att 50% av alla album som köps på iTunes idag är ny musik. Så det är inte bekväma Gen X som mig själv som köper nostalgiplattor på iTunes för att återuppleva dem hemma, utan det är dagens topplista som fortfarande är den stora drivkraften av köpt digital musik.

Jag tycker det är fascinerande ändå. Att iTunes fortfarande används av så många människor, och att dessa väljer att just köpa musik istället för att hyra via de olika streamingtjänsterna. Men där är ju också en del i ekvationen för en hel del människor. Att de vill ÄGA sin musik, och inte hyra den så länge de har ett abonnemang. Så fort de slutar betala försvinner ju tillgången till musiken och kvar är inget. Har du istället köpt din musik på fysiskt media eller via iTunes så kan du i alla fall lyssna på dessa album och låtar så länge du vill.

Personligen har jag börjar handla mer album via iTunes. Det har alltid gått i vågor. Men nu mer än tidigare. Samtidigt vill jag ändå äga musik som jag gillar och det har jag inte riktigt vant mig bort från. Även om det på papperet kan kännas onödigt att både betala för att streama och köpa. Men jag gillar som sagt att äga musik och köper just nu upp album och låtar som återlanserats från CD-tiden för att nu ha dem i icke rippat format. Med andra ord finns det album som jag köpt på CD, för att sedan rippa ner i datorn och lyssnat på som MP4 för att nu köpa igen så att jag kan ha en remastrad utgåva eller specialutgåva av ett visst album. Nu börjar ju tillexempel all musik från 90-talet bli så gammal att det kommer 30-årsutgåvor av dem. Lyckan för en samlarnörd.

Jag läste också att ett låtköp på iTunes vägs som 150 streams på Billboard. Så ett album på tolv låtar är värd 1800 streams. Något som de amerikanska bolagen fått upp ögonen för och uppmanar fortfarande fans till köp på iTunes. För om en liten skara köper ett album på releaseveckan så kan det göra att albumet cementerar en förstaplats på topplistan, tack vare just köpen. Det är nog också här som det viktiga kommer in i att 50% av köpt musik är ny, för det är såpass tongivande för statistiken på topplistorna. När en liten del av formaten får en mycket större påverkan på totalen.

Köper du fortfarande musik eller är du helt och hållet inne på streaming?

Om du gillar att upptäcka ny musik i bloggen får du gärna bli Popmuzik Lover på Patreon. Då stöttar du bloggen och gör det möjligt för fler artister att ha en plattform att synas på.
Become a patron at Patreon!
Mer Musik
Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Leave A Reply

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Du som läsare kan bli Popmuzik Lover och stötta bloggens omkostnader så som webbhotell med mera, samt att du ser till att bloggen lever vidare som en  bred och nyfiken musikblogg.

Om du vill tipsa om musik och vara garanterad att jag svarar dig om ditt inskick, kan du välja Patreon-medlemskapet ”Skicka musik till bloggen”. På det viset får du alltid återkoppling om musiken du skickat in, samtidigt som du hjälper du till att stötta bloggen.

Tillsammans hjälps vi åt att göra Popmuzik till en plattform att upptäcka bra musik på utan algoritmer eller AI. 

Tack för ditt stöd. 

Följ popmuzik