Duon noll2 från Örnsköldsvik slog igenom stort hos den breda massan med singeln Störd i höstas och kommer att vara med i Melodifestivalen om några veckor.
Därför passar det ju extra bra att de nu släpper singeln Det skulle varit jag tillsammans med Emilia Pantic, som även hon är med i Melodifestivalen i år. En liten aptitretare inför musiktävllingen och en fin radiopoplåt om att möta den där personen som man förstår är den rätta, men man tog fel beslut och förstod för sent att man hade mer att både ge och få.
Om singeln berättar noll2:
”Låten handlar om känslan av att vara rätt person vid fel tid. Om att möta någon som egentligen var den rätta, men där livet just då inte gick att få ihop. Det är berättelsen om att se någon man älskat, eller fortfarande älskar, leva ett annat liv med någon annan, och hur den enda tanken som återstår är: Det skulle varit jag.”
Det är en emotionell låt med fint organiskt arrangemang som snyggt växer tillsammans med verserna. Rösterna vävs ihop snyggt och det blir en bra kombination av sånginsatserna från Jakob och Wilmer tillsammans med Emilia.


