Den fjärde och sista singeln från Alphavilles debutalbum Forever Young från 1984 var låten Jet Set, som på albumet hette The Jet Set. Singeln tog bort det inledande ropet: ”get ready for the show” från albumet och hade ett något annat arrangemang som kändes mer synthpop och lite mjukare i mina öron.

Popmuzik Favoriter

Om singeln berättade sångaren Marian Gold:

”Vi hade inte för avsikt att skriva en riktig låt; det var tänkt att vara någon slags jingel som marknadsför saker som inte kan köpas för pengar: anarki, frihet, kärlek, nöje och en bit av världens undergång.”

Personligen tyckte jag Jet Set är en av favoritlåtarna från Forever Young. Det är dansant och popig, samtidigt som den har en stor glimt i ögonen, vilket alltid är trevligt inom popmusik.
På 80-talet var ju b-sidor en grej, och jag måste ju slå ett slag för Golden feeling som släpptes som bonuslåt till singeln. Likt a-sidan är det en av mina absoluta favoritlåtar med bandet och enligt mitt tycke är den lite för bra för att ”bara” vara en b-sida.

Numera finns Golden feeling med på Super Deluxe-utgåvan av albumet, så vi kan alla njuta av den i vår streamingtjänst.
Just den remastrade utgåvan från 2019 kan jag verkligen rekommendera. Albumet är nämligen mixad i Dolby Atmos vilket ger en större dynamik till dessa klassiska låtar och det hela låter mer fylligt och bättre än någonsin. Om du väljer Super Deluxe-utgåvan får du vanlig stereomix på demos, singelutgåvor och remixar mm. Men själva albumet är i Atmos.

Jet Set blev den minst framgångsrika singeln för bandet när det begav sig. De tre första singlarna blev ju alla etta på singellistan i Sverige, något som bandet inte ens lyckades med i hemlandet Västtyskland.
Jet Set tog sig dock till en 13:e plats här i Sverige och 11 i hemlandet, så helt hopplös var den inte. Och som sagt, det är en stor favorit för undertecknad.

Om du gillar att upptäcka ny musik i bloggen får du gärna bli Popmuzik Lover på Patreon. Då stöttar du bloggen och gör det möjligt för fler artister att ha en plattform att synas på.
Become a patron at Patreon!
Slipp tysta nej
Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Leave A Reply

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Du som läsare kan bli Popmuzik Lover och stötta bloggens omkostnader så som webbhotell med mera, samt att du ser till att bloggen lever vidare som en  bred och nyfiken musikblogg.

Om du vill tipsa om musik och vara garanterad att jag svarar dig om ditt inskick, kan du välja Patreon-medlemskapet ”Skicka musik till bloggen”. På det viset får du alltid återkoppling om musiken du skickat in, samtidigt som du hjälper du till att stötta bloggen.

Tillsammans hjälps vi åt att göra Popmuzik till en plattform att upptäcka bra musik på utan algoritmer eller AI. 

Tack för ditt stöd. 

Följ popmuzik