JADE är som en gåva som bara fortsätter att ge.
Tidigare i höstas släppte sångerskan albumet That’s Showbiz Baby! och nu kommer The Encore med åtta nya låtar!

Apple Music

Singeln Church fick mig att blåsa av stolen. Den är lekfull, stompig och med en stark text som hämtar sin inspiration från HBTQ-samhället. Lite som ett kärleksbrev till sångerskans HBTQ-fans. I låten sjunger JADE om hur hon träffade the (drag) queen och hur hon kan vara en trygg plats för sina fans – i hennes kyrka.
Älskar hur låten förändras i stil och takt, och hur fantastiska melodierna är. Finns liksom inget att klaga på här. Låten är ännu ett bevis på att JADE var den absolut största stjärnan som kommit från Little Mix.

Musikvideon till Church är regisserad av Billy King och den är minst lika lysande som låten.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011