I fredags släppte Isak Benjamin EP:n Two Souls, där han samlat sina två senaste singlar Angel eyes och Walk med de två nya låtarna Morning comes around och titelspåret. Det blev andra EP:n med lillebror till First Aid Kit och med det fick EP:n också lägga grunden till den livespelning Isak nu höll i restaurangen på Pustervik här i Göteborg. 

Popmuzik Favoriter

Med sitt fyrmannaband imponerar sångaren lika mycket på live som i studion. Rösten har ett uttryck som verkligen trollbinder och han balanserar snyggt i gränslandet av pop-rock, singer-songwriter och lite av syskonens Americana. Att han gör en tolkning av Bruce SpringsteenI’m on fire känns helt rätt och han gör den verkligen med bravur.

Foto: Johan Alexed

Bandet är tight med sitt spelande och sina instrument. Det blir en helhet på scenen som är imponerande. Perfekt för en liten klubbspelening som denna. 
Musiken är i grunden varm FM-rock. Isaks låtar tar oss från det stillsamma till det mer medryckande. Han bjuder mycket på sig själv och är likt de andra på scenen en mycket skicklig musiker. Det märks om inget på hans andra cover, som blir Zach BryanI remember everything, som framförs akustiskt ute i publikhavet. Enkelt men ack så effektivt. Att låta rösten verkligen fylla lokalen som den är. Utan mikrofon eller annan hjälp. Bara han själv och musiken. 

Det har bara gått ett år sedan Isak Benjamin släppte debuten Tailored by design. Men jävlar vilken imponerande resa har hunnit med. Detta är bara början, som det brukar heta. Det känns som han kan gå hur långt som helst. 

Du hittar ett tiotal foton från spelningen på bloggens Patreon.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Leave A Reply

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut. 

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm. 
Att bli Patreon kostar endast från 25 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det. 
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen. 

Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik