Alltså. Refrängen är verkligen att dö för på nya singeln I don’t want anything more med den danska sångerskan Magly. Det är så snyggt och melodierna är som bomull i mina öron. Arrangemanget är varmt och medryckande. Perfekt radiopop, skulle jag säga.

Apple Music

Låten handlar om det där ögonblicket när allt faller på plats och gamla sår börjar läka. Det är hoppfullt och bubblande. När man möter någon ny och kanske, kanske att det är personen man väntat på.

Om singeln berättar Magly för bloggen:

”Jag har skrivit en kärlekssång – en positiv. Men den kommer från rädslan för att öppna upp för nya, djupa relationer. Tidigare har jag upplevt hur överväldigande kärlek kan vara, och hur djupt den kan göra ont, och lämna ärr och sår efter sig.”

Om bakgrunden till låten fortsätter sångerskan:

”Jag träffade någon som fick mig att känna mig trygg i hans närvaro. Någon som lät mig öppna mig och som gav mig förnyad styrka och tro på mig själv. Jag tror verkligen att de människor vi möter är menade att bidra med något in i våra liv. Det är den berättelsen jag vill berätta med den här låten – om ett ögonblick där allt bara känns rätt”

är skriven av sångerskan tillsammans med Celine Svanbäck, Laurits Emil Christiansen och Jeppe London. Vad känner du när du hör låten?

Om du gillar att upptäcka ny musik i bloggen får du gärna bli Popmuzik Lover på Patreon. Då stöttar du bloggen och gör det möjligt för fler artister att ha en plattform att synas på.
Become a patron at Patreon!
Apple Music
Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Du som läsare kan bli Popmuzik Lover och stötta bloggens omkostnader så som webbhotell med mera, samt att du ser till att bloggen lever vidare som en  bred och nyfiken musikblogg.

Om du vill tipsa om musik och vara garanterad att jag svarar dig om ditt inskick, kan du välja Patreon-medlemskapet ”Skicka musik till bloggen”. På det viset får du alltid återkoppling om musiken du skickat in, samtidigt som du hjälper du till att stötta bloggen.

Tillsammans hjälps vi åt att göra Popmuzik till en plattform att upptäcka bra musik på utan algoritmer eller AI. 

Tack för ditt stöd. 

Följ popmuzik