The Art of Loving är ett album där Olivia Dean väver samman soul, pop och känslomässig närvaro med en ljudbild så varm att man förlorar sig i varje ton. Hennes röst är både mjuk och självsäker och bär texterna med en ärlighet som känns rakt igenom. Varje låt är en liten lektion i kärlek, både till andra och till sig själv. Det är ett album som inte bara lyssnas på utan som känns.
När Olivia Dean nu släpper The Art of Loving känns det som att hon öppnat ett fönster mot sin egen känslo-värld och du kan inte låta bli att gå in i den. Från det första spåret till det sista sveper ljudbilden fram med sån omsorgsfullhet till detaljer. Plockade gitarrer, värmande stråkar, brass och gammal soul-touch gör att man ibland glömmer var man är. Man förlorar sig i produktionen varje harmonisk sväng, varje bakgrundskör och varje ton av piano som glider.

Men det är inte bara ljudet som bär. Dean sjunger med både mjukhet och styrka inte så att hon behöver skrika, snarare att hon vågar låta det känslomässiga tyngdlösa och det vassa mötas. Låtar som Man I need, med sina glänsande synthar och självklara refräng. Och Loud som börjar nära, nästan viskande och växer till något storslaget utan att gå i överdrift. Låtar som visar på kontrasten mellan behovet av närhet och konsten att älska sig själv nog för att stå kvar när kärleken svajar.
Fokussingeln So easy (to fall in love) är Olivia Dean i sitt ess. Här lyckas genom melodi och text få förälskelsens första ögonblick att kännas både romantiskt och verkligt. Tillhörande musikvideon speglar låtens känsla med mjuka färger, intima kameravinklar och en ärlig närhet till Olivia själv. Popmagi!
The Art of Loving är inte bara en samling kärlekssånger. Det är en lektion eller snarare en konversation med lyssnaren om vad ”att älska” verkligen betyder i små drag och stora ögonblick. Ett album för dem som vill bli omslutna, tagen av ljudet men samtidigt påmind om att kärlek också handlar om att förstå sig själv.


