Tillbaka är inte direkt en tillbakablick. Det är mer ett steg framåt för Bo Kaspers Orkester.

Apple Music

Med hjälp av producenten Peter Kvint får vi här ett mer poporineterat sound av bandet. Där den jazziga känslan som Bo Kaspers Orkester haft tidigare nu är mer folkpop. Det är radiovänligt och medryckande.

Jag uppskattade ju detta. Det är hitigt och nytt, samtidigt som låten har kvar BKOs DNA från tidigare inspelningar. Jag tror inte att någon som hör detta kommer att bli besviken.

Om Tillbaka berättar bandet:

”Vi längtade ut. Där ute längtade vi hem. Det skrämmande blev pirrigt spännande tack vare en famn att kunna komma tillbaka till. Nu är minnena små fragment. Doften av en eld på berget över älvdalen. Euforin, ljudvolymen, soldammet följt av regnet på en åker på Själland. På radion spelas Claptons Layla. Och man är Tillbaka.”

Vad tycker du om den nya låten?

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

1 kommentar

Leave A Reply

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut. 

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm. 
Att bli Patreon kostar endast från 25 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det. 
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen. 

Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik