När Bitch drar igång kliver Estraden in i ett nytt emotionellt territorium, ett där sårbarhet möter skarp insikt. Det kaxiga i titeln sätter tonen: det här är ingen stillsam ballad, utan snarare en pulserande konfrontation med sig själv och de relationer som både driver framåt och håller tillbaka.

Popmuzik Favoriter

Produktionen är tight och modern med elektroniska stötar som skär genom en känslomässig hinna. Det är som att höra en själ som ropar högt, fast andas djupt inombords. Texten är lika vass som den är ärlig och pendlar mellan självkritik och frigörelse. Det är ingen undanglidande kärlekssång, snarare ett knytnävsslag riktat mot det egna känslospelet.

Bitch en artistisk milstolpe för Estraden, en låt där Louis Lennartsson tar steget från att beskriva känslor till att aktivt känna dem i realtid. Det är lika delar styrka och sårbarhet, levererad med en självklar närvaro.

Artist (Astian), låtskrivare och deltidsskribent. Men framförallt musikälskare och här för att lyfta andra artister.

Leave A Reply

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011