Idag släpper äntligen Conan Gray sitt album Wishbone. Två singlar har det blivit innan albumet – This song och Vodka cranberry. I videorna till låtarna har vi följt relationen mellan Conan och skådespelaren Corey Fogelmanis och deras trevande kärleksrelation. En relation som blommar ut i This song och kraschar i Vodka cranberry.
Nu är det dags för sista delen i videotrilogin: Caramel.
Conan är ensam och verkar mest apatisk ta sig igenom dagarna. Så träffar han Corey i en mataffär och det som kändes som något han inte borde ta tag i igen, bir till passionerad kärlek än en gång.
Det hela är likt de andra videorna väldigt fint uppmålat av regissören Danica Kleinknecht. Det är många känslor, och imponerande spel mellan de två killarna som med blickar säger väldigt mycket medan musiken spelar.
En video som visar hur svårt det kan vara att släppa en person som liksom äger ens tankar och hjärta. Kanske att allt blir bra denna gång? Kanske inte? Tiden får utvisa. Men jag tycker det är en otroligt bra videotrilogi som de skapat för att rama in Wishbone-eran med.
Caramel som låt är lite folk-pop i stilen. Det är taktfasta trummor och skönt gitarrspel som ramar in låten. En låt om just rebounds. Att hata slutet, men älska att ha personen runt en. Något som Conan här sjunger “I heard you’re in town, I want you back now. Come over to my place. There’s a place on my couch.” Vi har väl alla varit där. Eller är.
Fan vad kärlek är komplicerat ibland.


