Det regnar på Söder. I alla fall över Zinkensdamm. Det är regn som får representera denna break up-låt, där känslorna tagit slut och den andre byter sida på gata när den ser en. Allt är så otroligt snyggt uppmålat av Kerstin Ljungström. De feta trummorna och 80-talssyntharna. Det ger en filmisk känsla till låten. Den där låten som spelas i slutet av andra akten i filmen. När allt rasat och man vet inte riktigt om det någonsin blir de två igen. Jag gillar det otroligt mycket.

Mer Musik

”För mig handlar Regn över Zinken om hur livet bara fortsätter, hur allt omkring en förändras – och hur man kan gå från att älska någon till att inte ens hälsa när man möts på gatan. Det är en så märklig och nästan sorglig grej.”

Regn över Zinken är skriven av artisten tillsammans med Jocke Berg, Salem al Fakir och Fanny Hultman. Om arbetet med låten berättar Kerstin:

”Den liksom bara flög ur oss. Det var en helt underbar känsla att få gå tillbaka till grunden, att sitta i en cirkel och bara fokusera helt på låten. Sen blev den liggande på min hårddisk i nästan ett år, för jag hade ingen aning om hur jag skulle producera den. Jag kände mig helt låst. Det var då Salem kom in i bilden och hjälpte mig hitta det sound och den värld som låten nu befinner sig i. En värld jag verkligen älskar.”

Till hösten kommer Ljungströms andra album, och i början av nästa år har hon spelningar på Berns i Stockholm och Pustervik här i Göteborg.

Om du gillar att upptäcka ny musik i bloggen får du gärna bli Popmuzik Lover på Patreon. Då stöttar du bloggen och gör det möjligt för fler artister att ha en plattform att synas på.
Become a patron at Patreon!
Apple Music
Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Du som läsare kan bli Popmuzik Lover och stötta bloggens omkostnader så som webbhotell med mera, samt att du ser till att bloggen lever vidare som en  bred och nyfiken musikblogg.

Om du vill tipsa om musik och vara garanterad att jag svarar dig om ditt inskick, kan du välja Patreon-medlemskapet ”Skicka musik till bloggen”. På det viset får du alltid återkoppling om musiken du skickat in, samtidigt som du hjälper du till att stötta bloggen.

Tillsammans hjälps vi åt att göra Popmuzik till en plattform att upptäcka bra musik på utan algoritmer eller AI. 

Tack för ditt stöd. 

Följ popmuzik