Den brittiske sångaren Tom Grennan arbetar sakta men säkert mot sitt kommande fjärde album med den korta titeln Everywhere I Went Led Me To Where I Didn’t Want To Be som släpps till allmänheten den 15:e Augusti. Från det har vi bland annat kunna höra singlarna Boys don’t cry och I won’t miss a thing.
Senast ut från albumet är Somewhere only we go, som du kan lyssna på här nedan. En arenapoplåt med skönt gitarrkomp och feta trummor, där låten bjuder oss på en storslagen refräng som känns som en given hit vid kommande livespelningar.
Låten är mixad i Dolby Atmos och arenaproduktionen blir här tydlig med ljudet likt en ring runt oss lyssnare och runt sångaren. Det förstärker känslan av att uppleva låten live och det känns precis som låten då är i sitt rätta element. Läckert!
Om singeln berättar sångaren.
”Somewhere only we go är en reflektion över hur människor förändras, glider isär och växer isär – ibland av rätt anledningar, ibland av fel. Men oavsett hur mycket tid som går finns det alltid ögonblick, minnen och platser som knyter oss till vilka vi en gång var. Den här låten handlar om att hedra dessa band, även när livet går vidare – för i slutändan går det för fort för att lämna de viktiga sakerna osagda.”


