Hur lysande är detta bitterljuva lyckopiller?
Jag tycker ju hela känslan i Go to hell är fantastisk. Just hela den upplyftande känslan i musiken när CeeLo Green sjunger om den där kvinnan som är ute och lustar sig med andra män, medan Green sitter hemma och väntar och funderar på var i relationen allt gick fel. Det är dock slutsatsen av det hela som liksom är det bästa: ”I wish you well, but you can go to hell. ’Cause darling, heaven isn’t good enough for you”.

Popmuzik Favoriter

Extra plus för saxofonen, som verkligen sätter den där berömda pricken över i:et.
Självklart är mixen i Dolby Atmos och med det får vi en lekfull känsla och samtidigt något som får gospeln i låten låta mer levande. Perfekt mixning för denna typ av låt.

Med singeln släpper trion Cheat Codes albumet Future Renaissance, som innehåller en hel del andra samarbeten med olika artister.

Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Leave A Reply

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut. 

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm. 
Att bli Patreon kostar endast från 25 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det. 
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen. 

Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik