Guitarricadelafuente är en artist från Barcelona i Spanien. Han kunde höras på Troye Sivans låt In my room från albumet Something To Give Each Other. Nu är det dags för Troye att betala igen den tjänsten, när han nu är sångare på låten Midsummer pipe dream.
Låten i sig fanns med på Guitarricadelafuentes andra album Spanish Leather, som släpptes i våras. Då hette den bara Pipe dream och nu blir den en duett tillsammans med den australiensiske sångaren.
”Att sluta cirkeln med Troye har varit en otrolig upplevelse. Att vara den enda medverkande på varandras album känns djupt betydelsefullt för mig. På många sätt tar Pipe dream vid där In my room slutade – den glider längre in i det intima rummet och lämnar lyssnaren uppe i ett drömlikt tillstånd.”
Skönt rytmisk och lagom avskalad arrangemang, men samtidigt varm och somrig. Mixen är liksom albumet i Dolby Atmos, vilket du kan uppleva på Apple Music. Det gör låten luftig och de organiska instrumenten får helt annat liv i ljudmixen.
Detta är absolut HBTQ-världens mer spännande samarbete denna sommar.


