Sam Smith är tillbaka med ny musik efter att ha släppt Love is a stillness på Alla hjärtans dag.

Buy me a Coffee

Den nya singeln heter To be free och är en avskalad låt som utgår från en enkel elgitarr för att sedan målas upp av sångarens magiska röst. Det är ett uttryck som bara Sam Smith kan leverera. Falsett som varvas med stryka. Låten blommar sedan ut i ren gospel och gåshuden är definitivt påtaglig när körerna lyfter Sam och låten.

Om singeln berättar Sam Smith:

”Jag skrev den här låten med min kära vän Simon Aldred. Det är en enda sång- och gitarrsekvens från början till slut, kompletterad av den vackra injektionen av den otroliga kör vi har arbetat med i det här nya projektet. To be free skrevs för 5 år sedan. Den är mer än speciell för mig.”

Musikvideon till To be free är regisserad av (La)Horde och inspelad i teatern Warsaw, Brooklyn där Sam även kommer att hålla en 12-nätters konsertupplevelse.
Du kan se resultatet här nedan.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Leave A Reply

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011