Det är något med Invisible light med Scissor Sisters som jag verkligen älskar. Det är liksom gruppens Welcome to the pleasuredome-låt. Den malande känslan i trummorna och gitarren. Synthljuden som är lånade från Relax och hur låten liksom byggs upp för att sedan dras tillbaka igen. Det hela är dansant och hypnotiserande, med en stor portion mörker över sig. En låt man kan förlora sig på dansgolvet till eller ha son storslagen avslutning på ett liveset.

Följ på Patreon

Det är just den känslan Frankie Goes To Hollywood hade i deras titelspår på debutalbumet. Största skillnaden är väl att Welcome to the pleasuredome klockar in på nästan 14 minuter av Trevor Horn-onani, medan Invisible light nöjer sig med strax över sex minuter. Men det Invisible light inte har i längd tar den igen med att ha en prata av ingen minde än Sir Ian McKellan. Något som han upprepade när Scissor Sisters spelade på Glastonbury för en vecka sedan, till en jublande publik som du ser i klippet här nedan.

Invisible light blev den tredje och sista singeln från albumet Night Work, som då även var saxsystrarnas tredje album. Låten i sig blev ingen stor hit när det begav sig, men albumet tog sig till andraplatsen på den brittiska topplistan. I min värld var det dock gruppens minst lyckade album. Jag gillar Skin tight och Sex and violence, men som helhet tycker jag nog deras sista (senaste?) album Magic Hour var starkare, det hade ju ändå Let’s have a Kiki och den helt magiska Somewhere.

Både låten Invisible light och albumet var producerad med ingen mindre än Stuart Price, som då 2010 var i sitt esse som producent till bland annat Kylie Minogue, Brandon Flowers soloalbum och Take That.

Om du gillar att upptäcka ny musik i bloggen får du gärna bli Popmuzik Lover på Patreon. Då stöttar du bloggen och gör det möjligt för fler artister att ha en plattform att synas på.
Become a patron at Patreon!
Slipp tysta nej
Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Du som läsare kan bli Popmuzik Lover och stötta bloggens omkostnader så som webbhotell med mera, samt att du ser till att bloggen lever vidare som en  bred och nyfiken musikblogg.

Om du vill tipsa om musik och vara garanterad att jag svarar dig om ditt inskick, kan du välja Patreon-medlemskapet ”Skicka musik till bloggen”. På det viset får du alltid återkoppling om musiken du skickat in, samtidigt som du hjälper du till att stötta bloggen.

Tillsammans hjälps vi åt att göra Popmuzik till en plattform att upptäcka bra musik på utan algoritmer eller AI. 

Tack för ditt stöd. 

Följ popmuzik