Med en stämningsfull och drömliknande synthslinga, inleds singeln Fuck me eyes. Det är musik i slowmotion som jag älskar så mycket. Allt med 80-talet som ett skimmer över produktionen. Sjukt snyggt. Verkligen musik som stannar tiden.
Texten är sorglig och mörk, om den där flickan som är perfekt och som har allt, men som ändå framställs som stans hora. Låten i sig är faktiskt också en homage till Kim Carnes f-a-n-t-a-s-t-i-s-k-a låt Bette Davis Eyes. -Bara det gör den ännu bättre.
Artisten berättar:
”Den vackra blondinen som bara är ensam och vill bli älskad, som alla vuxna fördömer för varandra, som i slutändan är tjejen som alla samtidigt inte kan stå ut med och vill vara. Jag skrev början på den här låten för fem år sedan, vilket gör den till den äldsta demon för skivan. Allt eftersom berättelsen blev mer konkret insåg jag att den hade en mer relevant plats på albumet än jag ursprungligen trodde. Den här låten representerar Ethels komplicerade känslor för tjejen hon är övertygad om har fångat hennes förälskelse, såväl som hennes 16-åriga tankar om saken.”
Bakom Ethel Cain hittar vi Hayden Anhedönia från USA.
Artisten slog igenom med albumet Preacher’s Daughter 2022 och kommer den 8:e Augusti släppa Willoughby Tucker, I’ll Always Love You.