Åh, detta var ju härligt.
Det är artisten Laufey som med Lover Girl släpper tredje singeln från kommande albumet A Matter of Time, och med det följer artisten upp Everything I Know About Love från 2022 samt Bewitched från 2023.

Följ på Patreon

”Den svåraste delen av att älska någon är att vara borta från dem. Det här är den berättelsen.” 

Den nya singeln är en skön mix av pop, jazz och bossa nova i stil. Det är lekfullt och tidlöst och jag fick i alla fall ett stort leende på läpparna när jag hörde singeln. Den organiska sättningen kommer definitivt till sin rätt om du har Apple Music och kan uppleva låten i Dolby Atmos. Där får låten en tydlighet i instrumenteringen och det är verkligen som att höra Laufey live. Snygg känsla, medan artisten sjunger om att vara kärlekskrank.

Albumet A Matter of Time släpps den 22:a Augusti.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Leave A Reply

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut. 

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm. 
Att bli Patreon kostar endast från 25 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det. 
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen. 

Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik