Erik Segerstedt går in i sommaren med singeln Happier now. En upplyftande och skönt medryckande poplåt som känns som klippt och skuren för sommarens spellista. Det är härligt brass som tillsammans med rytmerna skapar en upplyftande känsla, samt en refräng som träffar mitt i prick skulle jag säga.

Följ på Patreon

Om singeln berättar Uddevalla-sonen:

“Jag fick så skön feeling när jag skulle lägga sång på låten i studion! Fick mig att längta efter nattbad och sand mellan tårna. Det ska bli riktigt kul att få spela låten live i sommar.”

Med Happier now följer Erik upp succén från Melodifestivalen där han tävlade med bidraget Show me what love is. Då kom han tvåa i sin deltävling och nia i finalen. Att denna kan bli en bra grund för Erik när han ska åka med Rix FM-festivalen under sommaren och skörda frukten från årets succé.

Happier now är skriven av Nicki Adamsson, Daniel Ledinsky och Andreas Werling, och producerad av Nicki Adamsson.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Leave A Reply

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut. 

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm. 
Att bli Patreon kostar endast från 25 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det. 
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen. 

Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik