Det är ingen röst jag hellre vill höra lagom till att sommaren står i full blom än Hanna Ferms. Ömsint, varmt och vackert ger hon oss den perfekta midsommarpresenten när hon släpper singeln Sju sorters blommor.

Slipp tysta nej

Enligt sägen ska man plocka sju sorters blommor kvällen innan midsommar och placera under huvudkudden. Dessa ska under natten växa och få magisk kraft. För Hanna innebär magin att hon ska få glömma den där speciella personen som lämnade starka avtryck och nu etsat sig fast på näthinnan. Liksom alltid förmedlar artisten varenda fras med inlevelse och får lyssnaren att hamna i ett hypnotiskt tillstånd som får en att vilja lyssna om och om igen.

Den som inte fångar momentet när solen precis är på väg att gå ner och brasor tänds med att spela Sju sorters blommor gör ett stort misstag den här midsommaraftonen.

Om du gillar att upptäcka ny musik i bloggen får du gärna bli Popmuzik Lover på Patreon. Då stöttar du bloggen och gör det möjligt för fler artister att ha en plattform att synas på.
Become a patron at Patreon!
Apple Music
Share.

Artist (Astian), låtskrivare och deltidsskribent. Men framförallt musikälskare och här för att lyfta andra artister.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Du som läsare kan bli Popmuzik Lover och stötta bloggens omkostnader så som webbhotell med mera, samt att du ser till att bloggen lever vidare som en  bred och nyfiken musikblogg.

Om du vill tipsa om musik och vara garanterad att jag svarar dig om ditt inskick, kan du välja Patreon-medlemskapet ”Skicka musik till bloggen”. På det viset får du alltid återkoppling om musiken du skickat in, samtidigt som du hjälper du till att stötta bloggen.

Tillsammans hjälps vi åt att göra Popmuzik till en plattform att upptäcka bra musik på utan algoritmer eller AI. 

Tack för ditt stöd. 

Följ popmuzik