Dressed Like Boys är ett soloprojektet av singer-songwritern Jelle Denturck från staden Gent i Belgien. Artisten sjunger om teman som tar upp sexualitet, identitet men också queer-historia och hur de som ser sig som HBTQ fått uppleva och stå ut med genom åren.

Popmuzik Lover Patreon

En låt som verkligen lyfter fram just queer-historien är artistens nya singel Stonewall riots forever. En låt om händelserna i klubben Stonewall i New York 1969, som förändrade HBTQ-samhället för evigt.
En låt som utgår från ett fint och stämningsfullt pianoarrangemang och som förstärkts av en cello, som framförs av Frederik Daelemans. Det bli som ett vykort från en avlägsen tid, som samtidigt känns än mer nära och aktuell idag när HBTQ- och mänskliga rättigheter försvinner i en allt för rasande takt.

Videon till låten är inspelad i den legendariska klubben i New York och du ser resultatet här nedan.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Leave A Reply

Patreon 2025

KONSERTKALENDER - GÖTEBORG

Kommande evenemang

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011