Adam Hammarström är lillebror till Melodifestivals-veteranen Klara och har synts i SVT-serier som Klassen och Adam <3 Hästar. Att Adam älskar hästar är ingen konstighet i och för sig. Han är nämligen en duktig ryttare med flera SM-medaljer i hästhoppning.

Följ på Patreon

Men nu är det dags för Adam att börja gå samma väg som storasyster och satsa på musiken. Han debuterar här med singeln Förgätmigej, en somrig och härligt medryckande poplåt som skrivits av ingen mindre än Monica Forsberg tillsammans med Elias Dalstad och Erik Pettersson. En låt där den 13-årige artisten sjunger om att sakna den där speciella personen som fångat han hjärta.

Vad tror du? Kommer vi även att se Klaras lillebror i Melodifestivalen om några år också? Bara det att hans debutsingel är skriven av Forsberg skvallrar ju om att det kanske är dit han siktar… Vi får helt enkelt se var vindarna tar honom, men just nu går det väldigt bra för Förgätmigej på streamingplattformarna efter en knapp vecka, så definitivt ett namn att hålla ögonen på.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Leave A Reply

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut. 

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm. 
Att bli Patreon kostar endast från 25 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det. 
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen. 

Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik