Det är nästan som man sugs tillbaka i tiden när man hör nya singeln Suzanne med Mark Ronson och Raye. Här bjuder producenten och artisten oss på tidlös organisk soul. En stil och känsla som Ronson visat sig behärska med bravur genom åren. Här får han verkligen spela ut kärleken till soulen tillsammans med Raye och ge oss en fin sommarsingel.

Följ på Patreon

Om samarbetet berättar Ronson:

”Jag har beundrat Rayes artisteri i flera år nu och sett hennes utveckling från låtskrivare till den kraftfulla artist hon har blivit. När Audemars Piguet förde oss samman genom sitt APxMusic-program kändes det som att stjärnorna stod på linje i precis rätt ögonblick”.

Raye utvecklar:

”Allt med hur den här låten kom till, och det här ögonblicket med Mark och AP, känns menat att vara.
Jag brukade arbeta i Mark Ronsons Londonstudio när jag var liten artist och fokuserade på mitt låtskrivande, och jag drömde alltid om den dag då jag en dag kunde arbeta med det musikaliska geniet Ronson är.
Från känslan i mitt hjärta att låten borde heta Suzanne bara några minuter efter att jag hört musiken som Mark skapade, till att lära mig om Suzanne Audemars och glädjen jag känner i mina ben varje gång jag spelar den här låten i mina hörlurar, är den överväldigande konsensusen av känslor tacksamhet och stolthet.”

Suzanne är mixad i Dolby Atmos vilket förstärker känslan av livemusik. Det blir mer dynamiskt och det är som man sitter där i mitten tillsammans med Raye och upplever musiken runt en. Som jag brukar skriva här i bloggen; om du ska uppleva musik och inte gör det i Dolby Atmos genom dina hörlurar, så har du inte upplevt musiken. Synd att så många väljer att lyssna via Spotify som inte bryr sin om ljudkvalitén eller musikupplevelsen. Men det är ju också ett aktivt val man gör…

Du kan även kolla in denna intervju mellan Ronson och Zane Lowe på Apple Music.

Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Leave A Reply

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut. 

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm. 
Att bli Patreon kostar endast från 25 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det. 
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen. 

Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik