Det var passande nog den 30:e Juni 1997 som den amerikanska producenten och artisten BT släppte singeln Flaming June, och med den släppte han första singeln från sitt andra album ESCM.
Låten var ett samarbete med den tyske producenten Paul van Dyk och singeln innehöll både en radioversion, samt originalversionen av låten.

Mer Musik

För min del var det kärlek vid första lyssningen. Med sina varma synthmelodier och tranceproduktion blev det ett givet inslag i min träningsspellista från och med det året och den har i ärlighetens namn aldrig lämnat. Jag har den fortfarande i min Pump-spellista som jag använder när jag kör konditionsträning eller behöver något peppande på gymmet.

Jag märker till min glädje att fler och fler av mina favoritsinglar från 90-talet släpps på streaming och nu har faktiskt Flaming June släppts igen på Apple Music efter att bara funnits på lite samlingar på själva albumet samt i nya remixar.
Två versioner av originalsinglarna har vi fått. Den med BT och PvD-mixarna tillsammans med remixar av Chicane och H.H.C., samt att den andra singeln innehåller remixarna av B.B.E. (som i ärlighetens namn inte är superroliga). Som sagt, det är för min del fantastiskt att låtarna äntligen finns som ”originalsingel” igen och som gör det möjligt att skaffa singlarna digitalt via iTunes.

När Flaming June släpptes blev det för sin genre en hit för BT. En hedrande 19:e plats på den brittiska singellistan blev det då. Samt att den blev etta på danslistan. Inte konstigt i mina ögon, för det är ett episkt mästerverk till låt!

Om du gillar att upptäcka ny musik i bloggen får du gärna bli Popmuzik Lover på Patreon. Då stöttar du bloggen och gör det möjligt för fler artister att ha en plattform att synas på.
Become a patron at Patreon!
Apple Music
Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Du som läsare kan bli Popmuzik Lover och stötta bloggens omkostnader så som webbhotell med mera, samt att du ser till att bloggen lever vidare som en  bred och nyfiken musikblogg.

Om du vill tipsa om musik och vara garanterad att jag svarar dig om ditt inskick, kan du välja Patreon-medlemskapet ”Skicka musik till bloggen”. På det viset får du alltid återkoppling om musiken du skickat in, samtidigt som du hjälper du till att stötta bloggen.

Tillsammans hjälps vi åt att göra Popmuzik till en plattform att upptäcka bra musik på utan algoritmer eller AI. 

Tack för ditt stöd. 

Följ popmuzik