Johan T Karlsson och hans Familjen tar sig in på en ny väg med sin musik på nya nya singeln Medicin. Denna väg är mer organisk, där de analoga syntharna samsas med livetrummor och elgitarr. Det blir en helt annan dynamik och ljudbilden skulle jag säga kan påminnas av den som The Chemical Brothers bjuder på lite då och då, eller vad säger du?
Om sin musikaliska förändring och resa berättar Johan:
”Nuförtiden när jag gör musik så vill jag inte tänka så mycket, jag vill bara ha roligt och känna på musiken. Jag går på känn, tänker inte eller testar olika vinklar i en låt utan jag står fast vid mina beslut. Jag har ett större självförtroende och vänder inte på alla stenar. Sången i Medicin dammade jag bara in för att komma ihåg den. Alla spåren som jag lagt in heter ”sång slask” och ”gitarr slask”. Det är nåt fint med att ta det där första, råa, som från början inte är tänkt att användas.”
Det är ju något med feta livetrummor och elektronisk musik som jag tycker gifter sig väldigt bra. Det blir mer dynamiskt. Sedan blir det ju extra läckert när The Edge-gitarren kommer in i ljudbilden.
”Textmässigt handlar det om att det har varit stökigt i mitt liv på sistone och låten beskriver mitt mående. Än en gång finns det drag av eskapism och att vilja dra. Det är en ständig fråga -om man ska kämpa och slåss eller fly.”