Chloe Qisha släppte idag sin lysande andra EP Modern Romance. Här samlar sångerskan fem låtar, där vi redan hört 21st century cool girl, Sex, drugs & existential dread och Modern romance. Låtar som är lysande på egna ben och det är inte för inte som Qisha blev utnämnd artist att hålla ögonen på under 2025 av Spotify. För hon är helt magisk. Tänker Way Out West-material redan i år, men den båten har nog redan gått, så jag tänker i alla fall nästa?
Om EP:n berättar artisten:
”Modern Romance EP är mitt drömprojekt. Jag är så stolt över det här arbetet och så exalterad över att spela det för folk när vi turnerar i oktober. Jag älskar varje låt så mycket att det är galet – man vet att man har gjort något ganska coolt när man plötsligt inser att allt man kan lyssna på just nu är… ja… sig själv. Hon är systern till min första EP, det mer högljudda och vågade yngre syskonet som är redo att sätta sitt avtryck. Hon handlar om kärlek i modern tid, i alla sina passionerade och röriga former. Vi har bara skrapat på ytan, och jag kan inte vänta på att världen ska se vad vi har i beredskap.”
Av de två nya låtarna är The Boys fokuslåten och till den får vi en sensuell dansvideo i regn tillsammans med Sam Salter. Jo, men det känns lite Flashdance över det hela.
En låt om dum tonårskärlek och att falla för fel kille. Själv älskar jag partiet: What I would’ve done for your darlin’. I’d tie myself on tracks if you asked .Would’ve backstabbed all my friends. Lysande pop-poesi.
Produktionen är färgad av 80-talet med sina varma trummor och mjuka synthar. Älskar!
Lägg gärna till Popmuzik bland dina bokmärken i din webbläsare. På det viset är det lätt att hitta tillbaka hit och att upptäcka alla de dagliga musiktips du kan läsa om i bloggen.


