Vi rör oss sakta men säkert mot sommaren och med det får vi just dagar utan slut. Den tiden på året vi liksom lever för, när värmen och ljuset helar oss efter en lång och mörk vinter (som dock inte är så kall längre).

Slipp tysta nej

Det är just den känslan av sommar och frihet som Andreas Weise vill fånga med sin senaste singel Dagar utan slut. Det är faktiskt artistens första singel på svenska och inledningen av ett nytt kapitel för den folkkära artisten.

Om låten berättar Andreas i ett pressutskick:

”Dagar utan slut är lite som en nostalgisk tillbakablick i livet. När man kände att dagarna aldrig tog slut och livet var 100% fritt och bekymmerslöst. Låten får mig att längta till de dagarna, så jag står mellan nostalgin från förr och dagdrömmen att man kommer få uppleva känslan i framtiden.”

Jag gillade ju detta. Låten har en puls och glädje som lyfter både sången och det galloperande arrangemanget. Låten är skriven av Andreas tillsammans med Jens Hult och Hannes Hasselberg.

Du vet väl att du kan spara ner Popmuzik som en app i din iPhone? 
Bara klicka på delningsknappen i din webbläsare och välj ”Lägg till på hemskärmen”. Via appen kan du lätt komma åt bloggen samt att du även kan aktivera notiser. På det viset har du alltid ny musikinspiration nära till hands.

Om du gillar att upptäcka ny musik i bloggen får du gärna bli Popmuzik Lover på Patreon. Då stöttar du bloggen och gör det möjligt för fler artister att ha en plattform att synas på.
Become a patron at Patreon!
Mer Musik
Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Du som läsare kan bli Popmuzik Lover och stötta bloggens omkostnader så som webbhotell med mera, samt att du ser till att bloggen lever vidare som en  bred och nyfiken musikblogg.

Om du vill tipsa om musik och vara garanterad att jag svarar dig om ditt inskick, kan du välja Patreon-medlemskapet ”Skicka musik till bloggen”. På det viset får du alltid återkoppling om musiken du skickat in, samtidigt som du hjälper du till att stötta bloggen.

Tillsammans hjälps vi åt att göra Popmuzik till en plattform att upptäcka bra musik på utan algoritmer eller AI. 

Tack för ditt stöd. 

Följ popmuzik