Tobias Isaksson är mest känd som Azure Blue, men vid sidan av det projektet har han även Nite Flights. Det var 2016 som albumet Jet Lag släpptes, och senare i år är det äntligen dags att följa upp det med ett nytt album, si sådär nio år senare.

Patreoninskick

Först ut från albumet är titelspåret Silent Spring, som du kan lyssna till här nedan.
Inspirationen kommer från idolen Ennio Morricone och filmmusik i allmänhet, där Isaksson snöat in sig på att arrangera filmiska stråkar och blås.

”Att arrangera en symfoniorkester och samtidigt behålla det elektroniska soundet var en utmaning, men genom att dista melodin i andra delen av arrangemanget blev det trasigt på ett vackert sätt.”

Tobias Isaksson

Jag som är svag för just filmmusik blev ju helt såld på detta. Artisten bjuder oss på riktigt fin stämning och behagligt svävande och luftig produktion. För mig kändes detta som perfekt promenad och resemusik, för det är musik som förstärker instryk och känslor. Precis som bra filmmusik ska göra.

Diskutera musik, blogginlägg och skapa kontakter på bloggens Patreon. Det är gratis att bli medlem, så jag hoppas att jag får se dig där.

Om du gillar att upptäcka ny musik i bloggen får du gärna bli Popmuzik Lover på Patreon. Då stöttar du bloggen och gör det möjligt för fler artister att ha en plattform att synas på.
Become a patron at Patreon!
Följ på Patreon
Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Du som läsare kan bli Popmuzik Lover och stötta bloggens omkostnader så som webbhotell med mera, samt att du ser till att bloggen lever vidare som en  bred och nyfiken musikblogg.

Om du vill tipsa om musik och vara garanterad att jag svarar dig om ditt inskick, kan du välja Patreon-medlemskapet ”Skicka musik till bloggen”. På det viset får du alltid återkoppling om musiken du skickat in, samtidigt som du hjälper du till att stötta bloggen.

Tillsammans hjälps vi åt att göra Popmuzik till en plattform att upptäcka bra musik på utan algoritmer eller AI. 

Tack för ditt stöd. 

Följ popmuzik