Efter att ha debuterat More to lose live förra veckan har Miley Cyrus nu släppt studioversionen tillsammans med en svartvit musikvideo som får tårarna att forsa. Som en gnistrande uppenbarelse kanaliserar hon ”old Hollywood” och får en att leva sig in i varenda stavelse av den hjärtesorg som beskrivs.
Videon som är regisserad av Cyrus, Jacob Bixenman samt Brendan Walter och utgör en del av den visuella filmversion av hennes kommande album. Den sårbara och ömma balladen fungerar som den sista förhandsvisningen inför artistens nionde album Something Beautiful.
Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover.
Vi ses på Patreon!