Alvin Benjamin Hilber låter oss bli nostalgiska och tänka tillbaka på en tid som en gång varit, när han släpper singeln Kompis från nian. Det är ett snyggt arrangemang vi får här. Med sin souliga gospelkänsla och starka melodi blir det hela till ett luftigt och filmiskt musiklandskap. Riktigt imponerande av Alvin måste jag säga. För han fångar verkligen den där nostalgiska känslan i sin text och med stämningen i musiken.

Mer Musik

Med singeln följer Alvin upp Ser du mig i Lund, som han släppte tidigare i våras. Så man kan säga att artisten inlett 2025 riktigt starkt, med sina två låtar.
Njut av Kompis från nian här nedan.

Om du gillar att upptäcka ny musik i bloggen får du gärna bli Popmuzik Lover på Patreon. Då stöttar du bloggen och gör det möjligt för fler artister att ha en plattform att synas på.
Become a patron at Patreon!
Mer Musik
Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Du som läsare kan bli Popmuzik Lover och stötta bloggens omkostnader så som webbhotell med mera, samt att du ser till att bloggen lever vidare som en  bred och nyfiken musikblogg.

Om du vill tipsa om musik och vara garanterad att jag svarar dig om ditt inskick, kan du välja Patreon-medlemskapet ”Skicka musik till bloggen”. På det viset får du alltid återkoppling om musiken du skickat in, samtidigt som du hjälper du till att stötta bloggen.

Tillsammans hjälps vi åt att göra Popmuzik till en plattform att upptäcka bra musik på utan algoritmer eller AI. 

Tack för ditt stöd. 

Följ popmuzik