För drygt ett år sedan gjorde Ariana Grande popvärlden lite ljusare och lite lättare med släppet av Eternal Sunshine – hennes sjunde album.

Patreoninskick

Skapad i efterskenet av hennes skilsmässa från Dalton Gomez och under SAG-AFTRA-strejken som pausade Wicked-produktionen, anlände Eternal Sunshine och seglade snabbt till toppen av Billboard. Plattan fick tre Grammy-nomineringar och gav oss vackra visuella uppvisningar däribland till min favvolåtar The boy is mine.

Ungefär halvvägs genom 2024, flyttade Grande sitt fokus till att börja en enorm marknadsföringskampanj inför releasen av Wicked. En film som gav henne 10 Oscarsnomineringar och sin första Oscar-nickning för bästa kvinnliga biroll.

Den 12 mars – bara tio dagar efter Oscarsgalan – annonserade Grande kortfilmen Brighter Days Ahead som ackompanjerar den slutliga deluxeversionen av Eternal Sunshine. Hon har redan släppt en ”slightly deluxe”-version av albumet men den nya utgåvan innehåller sex helt nya sololåtar, inklusive en utökad version av Intro (End of the World).

Grande har tillbringat större delen av mars med att teasa både de nya låtarna och kortfilmen via sin Brighter Days-hotline. Med regi av Grande och Christian Breslauer, hämtar Brighter Days Ahead inspiration från 2004 års Oscarsbelönta Eternal Sunshine of the Spotless Mind och innehåller delar av flera Eternal Sunshine-låtar. Filmen följer Grandes Peaches-karaktär när hon utforskar minnena hon raderade i musikvideon We can’t be friends.

Artisten har tidigare uttalat sig om att hennes största fokus framåt kommer vara film och musikal kanske är detta album också ett bevis på att hon kommer överbrygga de två världarna ännu mer även i sin karriär som popartist?

Om du gillar att upptäcka ny musik i bloggen får du gärna bli Popmuzik Lover på Patreon. Då stöttar du bloggen och gör det möjligt för fler artister att ha en plattform att synas på.
Become a patron at Patreon!
Mer Musik
Share.

Artist (Astian), låtskrivare och deltidsskribent. Men framförallt musikälskare och här för att lyfta andra artister.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Du som läsare kan bli Popmuzik Lover och stötta bloggens omkostnader så som webbhotell med mera, samt att du ser till att bloggen lever vidare som en  bred och nyfiken musikblogg.

Om du vill tipsa om musik och vara garanterad att jag svarar dig om ditt inskick, kan du välja Patreon-medlemskapet ”Skicka musik till bloggen”. På det viset får du alltid återkoppling om musiken du skickat in, samtidigt som du hjälper du till att stötta bloggen.

Tillsammans hjälps vi åt att göra Popmuzik till en plattform att upptäcka bra musik på utan algoritmer eller AI. 

Tack för ditt stöd. 

Följ popmuzik