Egentid är ett nytt indiepopband från Malmö som består av fem nyblivna pappor som träffades under pappaträffarna på Limhamns öppna förskola. Så i kategorin ”otippade ställen som band bildas”, måste jag nog säga att detta band kommer ganska högt i på den listan.
”Det är något med föräldralivet som gör en både mer effektiv och mer angelägen om att hitta tid för sig själv – sin egentid.”
Herrarna debuterar med singeln Call you back, som är en mjuk och behaglig låt som andas folk och indiepop med sin organiska sättning. Det är en låt som handlar om längtan efter kärlek och andra chanser i livet. Ett universalt tema och en låt som helt klart borde tilltala de flesta.
Med singeln får vi första smakprovet från Egentids kommande debutalbum Sail On, som släpps redan den 28:e Mars.
Diskutera musik, blogginlägg och skapa kontakter på bloggens Patreon. Du får även mail eller notis genom Patreon-appen när nya inlägg är publicerade där. Perfekt för dig som vill ha koll på vad som händer i bloggen. Det är gratis att bli medlem, så jag hoppas att vi ses där.