Till en fin pianomelodi inleds Hans hjärta med The Loveable Tulips. Låten i sig är tagen från duons kommande album Brevet Från Mig, där Pia Påltoft och Pernilla Axerup tonsatt Lena Sjöbergs dikter och detta är då den sjätte låten i ordningen.

Apple Music

Hans hjärta blir till en fin kärlekslåt där flickan i dikten sjunger om sin kärlek till sin fem år äldre pojkvän. En pojkvän som hämtar henne från skolan i sin bil och som tatuerat in hennes namn. Härlig och lite naiv förälskelse som levereras till två tonartshöjningar och vacker stämsång. Den ljuvligt ljudliga kärleken.

Lyssna och njut till Hans hjärta här nedan.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns det inget stort mediabolag eller finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla.

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, videointervjuer samt bilder från konserter mm. 
Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik