Då var det dags för en storslagen 80-talsballad i bloggen igen.
Denna gång är det Melodifestivals-veteranen Lars Edvall som sjunger en separationshistoria för oss. På låten uppmanar artisten oss att kämpa vidare och hålla huvudet högt, samtidigt som huvudpersonen i sången blickar bort över avgrunden av tid och rum, kanske med en viss längtan, mot den väg som den andra parten valt i sitt liv.
Det blir stora känslor och härligt produktion som får Another step in time and andas tidlös pop. Jag tyckte ju detta var riktigt härligt och jag personligen är ju svag för denna typ av just 80-talsdoftande popballader.
Lars Edvall var tidigare medlem i gruppen Crosstalk, som var med i Melodifestivalen 1999 och blev Melodifestivalens första rappare. Efter det har artisten och låtskrivaren haft med ytterligare sex bidrag i tävlingen mellan åren 2000 och 2005.
Så denna låt med dess tema, känsla och längd hade ju också kunnat passa i Melodifestivalen även i år – för vi behöver ju alltid en retrodoftande ballad i tävlingen.
Du hör resultatet här nedan.
Aktivera gärna notiser från bloggen när du får en fråga om att göra det i din webbläsare. På det viset får du löpande ett meddelande i din dator eller mobil när det finns nya inlägg och låtar att upptäcka i bloggen.