Det må vara februari månad, men jag får massiva sommarvibbar när jag lyssnar på 29 days. Med sitt mysiga gung och gittarrdrivna produktion kastas jag tillbaka till årets varmare dagar och imponeras återigen av Cazzi Opeias förmåga att leverera hooks.
För sångerskan ligger det aktuella släppet lite extra nära om hjärtat och är en berättelse om smärta, förlust och en paradoxal känsla av befrielse. Cazzi Opeia berättar:
”Den här låten är väldigt personlig för mig. Jag ville fånga en känsla av att både känna sig trasig och känslomässigt förlamad men ändå på något sätt befriad. Jag har också velat försöka fånga känslan av att tiden går oändligt långsamt samtidigt som den rusar.”
Syftet med låten säger artisten var att spegla en ett brustet förhållande ur två olika perspektiv, men det var inte självklart vem som skulle gästa duetten med henne – tills namnet Eagle-Eye Cherry dök upp.
”Vi spånade en massa olika namn för att hitta rätt person till duetten. Inget kändes självskrivet men när någon nämnde Eagle-Eye så föll poletten bara ner. Det blev självklart att han skulle vara den andra rösten. Hans unika ton och berättande passar perfekt.”
29 days är skriven av Cazzi Opeia, tillsammans med norska Boots Ottestad.
Följ gärna bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och massa annat kul. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon!