Shura meddelade nyligen att hon släpper nytt album den 30:e Maj. I Got Too Sad For My Friends heter det och består av 11-spår.
Först ut är den drömliknande singeln Recognise, som med sina feta trummor och mjuka synthar verkligen färgats av 80-talet. Fans av HAIM kommer ju älska detta, vill jag lova. Jag gick i alla fall igång på nya singeln.

Apple Music

Om Recognise berättar Shura:

”Efter en period av förtvivlan i Januari kände jag att jag var tvungen att gömma mig för världen. Recognise handlar om att komma ut från andra sidan av den känslan. Förstår sakta att allt är okej.”

Den nya låten och albumet är producerad av artisten tillsammans med Luke Smith och du ser musikvideon här nedan.

Tröttnat på högerextrema sociala medier?
Följ bloggen på Mastodon och upplev sociala medier så som den var kring 2012, då allt var mycket roligare och vänligare.
På Mastodon får du löpande uppdateringar från bloggen när nya inlägg läggs ut.
Välkommen till Popmuzik på Mastodon

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut. 

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm. 
Att bli Patreon kostar endast från 25 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det. 
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen. 

Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik