Med singeln Secret garden släpper Svaerd tredje singeln från albumet Foreign Woods som släpps i Mars. Här bjuds vi på en mjuk och drömmande låt som handlar om att använda naturen som metafor för att hitta trygghet och lugn i sig själv. Att vara på en plats i livet där man får känna sig trygg i sig själv. Det är lite som att hamna i en hemlig trädgård där man får andas ut och bara vara sig själv.
Svaerd utvecklar:
“Bilden som låten beskriver är att vi alla har en sådan trädgård inom oss, ljus och grönskande. Allas ser ut på olika sätt. Där kan vi vistas hur mycket vi vill. Och om vi lägger tid och kärlek på att odla vår egen trädgård tror jag att det kan bli en vilsam plats som gör det yttre bruset lite mindre viktigt … Låten betyder mycket för mig, för den kapslar in den där känslan av frimodighet och trygghet jag vet att jag har känt och därmed kommer kunna uppleva igen”.
Själv tyckte jag ju detta var väldigt fint. Mjuka gitarrmelodier och stråkar gör låten till en fröjd för både själen och öronen medan Svaerd sjunger ut låtens text för oss och allt blir väldigt harmoniskt.
“Jag skrev Secret garden på gitarr, som var stämd i öppet D eftersom att jag inte kan spela traditionell stämning särskilt bra. Jag gillar att skriva på gitarr ibland för att jag är så dålig på det, jag går vilse så lätt, det är inte som på pianot som jag kan bättre där jag alltid vet i förväg hur det kommer låta. Elias Sjöwall kom till studion och spelade in gitarren, jag la leadsång och kör, Bård Ericson la kontrabas och min bästa vän Elin Björklund skrev det otroliga stråkarret. Det är inspirerat av Nick Drakes River man – gitarren och sången puttrar på medan stråket gör lite spretigare grejer emellanåt. Vi kände att det behövdes lite krydda för att kontrastera den mjuka sången och gitarren”.
Lägg gärna till Popmuzik bland dina bokmärken i din webbläsare. På det viset påminns du att regelbundet besöka bloggen. Popmuzik uppdateras dagligen med nya musiktips och inlägg, så definitivt värd att hålla koll på.