Då var det än en gång söndag och med det listar bloggen veckans Popfavoriter. En knippe låtar som borde passa perfekt i din spellista, eller så kan du ju följa bloggens spellistor för att ständigt vara uppdaterad med den bästa musiken just nu.

Dela bloggen

Albert af Ekenstam – Ghost in us

Johan: Vackert, drömliknande och stämningsfullt. Det är en spännande musikalisk upplevelse som Albert af Ekenstam tar med oss på när han släpper singeln Ghost in us, som då är första nya låten på sex år. Fans av det mörka och samtidigt mörka kommer definitivt att uppskatta nya låten.

Adam Wood – On my way

Sebastian: Till ljudet av snyggt mixade gitarrer och en smittsam refräng levererar Adam Woods den starkaste poplåten hitintills i karriären. On my way är omedelbar och har alla de där ingredienserna som gör att jag som lyssnare förblir klistrad vid lurarna genom hela lyssningen. 

Winona Oak – My body

Johan: Kroppskomplex och ätstörningar är ämnet när Winona Oak öppnar upp sin mörka sida av sig själv. Samtidigt är låten ett uppriktigt förlåt till sig själv för hur hon behandlat sin kropp. Allt till ett vackert elektroniskt landskap som blommar ut i pulserande pop mot sluten. Det blir en dynamisk låt som verkligen ger en rysningar.

GRACEY – Back to then

Sebastian: Att vara vänner innan en relation förespråkas av många, men om kärleken sedermera övergår i ingenting står man där och har förlorat både vänskap och kärlek. Precis detta sjunger GRACEY om i nya singeln Back to then. Nostalgisk produktion och magisk melodi gör mig knäsvag! 

Hissy – Silenzio

Johan: Det börjar lite som en gitarrdriven indiepoplåt innan låten blommar ut i Erausre-doftande pop med härligt medryckande produktion av lekfulla synthar. På låten ber artisten alla åsiktsmaskiner runt en hålla käft och bara försöka fokusera på sin egna röst. Vi andra kan dansa till låten natten genom.

James Arthur – ADHD

Sebastian: En av världens absolut bästa röster är tillbaka med den djupt personliga låten ADHD. Här blottar James hela sitt hjärta och talar om att bli älskad för den man är. Varenda stavelse skär in i kroppen och jag lämnas med gåshud efter denna explosiva lyssning. 

ROSÈ – Number one girl

Johan: Efter käftsmällen och monsterhiten som var APT. tillsammans med Bruno Mars är ROSÉ tillbaka med andra singeln från kommande albumet Rosie. Den vackra balladen Number one girl. En låt som definitivt känns som klassisk popballad som kommer skapa gåshud för oss under vintermånaderna.

För att inte missa några inlägg i bloggen kan du spara ner Popmuzik som en app i din mobil. Bara klicka på delningsknappen i din webbläsare och välj ”Lägg till på hemskärmen”. Via appen kan du lätt komma åt bloggen samt att du även kan aktivera notiser. På det viset kommer du alltid att ha ny musikinspiration nära till hands.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Popmuzik Lover Patreon

KONSERTKALENDER - GÖTEBORG

Kommande evenemang

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011